Lithium Iron Phosphate ECO ESS Battery LFP48-250(48V250AH)
(0 reviews)
Get Price
(934) Views
(0) Contacts
Contact Company
ECO ESS Ltd
Mountsorrel, United Kingdom
(2356) Views
(3) Contacts
Model LFP48-250(48V250AH)
BMS 15S100A
Nominal Voltage 48V
Nominal Capacity 250Ah (C5,25℃)
Energy 12000Wh
Protocol (optional) RS485/CAN
Internal Resistance ≤500mΩ
Terminal 100A through terminal
Cycle Life >5000 cycles @0.2C 800%DOD
Weight (lbs./kg.) 92Kg (Approx.)
Months Self Discharge <3%
Dimensions (in./mm.) 482*570*270 mm
Efficiency of Charge 100% @0.2C
Efficiency of Discharge 96~99% @1C
Charge voltage 54.8±0.2V
Charge Mode 0.2C to 54.8V, then 54.8,charge current 0.02C(CC/CV)
Charger Current 50A
Max Charge current 125A
Cell & Method 10213245-3.2V50AH-15S5P
Plastic Case 6U standard case
Storage Temperature 0 ℃ to 40 ℃ (32F to 104F) @60?25% Relative Humidity
Charge Cut-off Voltage 55.5V±0.2V
Discharge Temperature -20 ℃ to 60 ℃ (-4F to 140F) @60?25% Relative Humidity
Charge Temperature 0 ℃ to 45 ℃ (32F to 113F) @60?25% Relative Humidity
Continuous Current 100A
Discharge cut-off Voltage 37.5V
Max. Pulse Current 500A(<3s)
Applications of Lithium Iron Phosphate ECO ESS Battery
  1. Electric vehicles, electric mobility
  2. Solar/wind energy storage system
  3. UPS, backup power
  4. Telecommunication
  5. Medical equipment
  6. Lighting
Lithium Iron Phosphate ECO ESS Battery LFP48-250
(48V250AH) Characteristics
  4. Temperature range: -20°C to 60°C.