DC Converter 12kW DE12KS32A Series DC
(0 reviews)
Get Price
(870) Views
(0) Contacts
Contact Company
Dilong Group
Hebei, China
(2451) Views
(0) Contacts
Model NO. Series DE12KS32A
Input voltage 200-750VDC DC/DC
output voltage 260-440VDC
Control CAN Bus
Cooling Liquid cooling
IP level IP66
Main features of Series DCDC Converter
  1. A high-power, low-volume DC/DC converter built specifically for pure electric cars.
  2. The converter has a wide input voltage range of 200Vdc to 750Vdc, which solves the problem of selecting multiple DC converters for different. vehicle types, avoiding repeated design and achieving the goal of generalization and modularization.
Features of 12kW DE12KS32A series DCDC converter