DC POWER RELAY MPQ1-S-1110D-A
(0 reviews)
Get Price
(807) Views
(0) Contacts
20 - 2999 pieces     3000 - 5999 pieces   >= 6000 pieces
Contact Company
Yueqing Meishuo Import And Export Co., Ltd.
Zhejiang, China
(3222) Views
(3) Contacts
  • DC Power Relay MPQ1-S-1110D-A is a one 30A 12vdc normally open PCB power relay,  suitable for water heaters, electric cookers, and air conditioners.
PARAMETER
  • Contact Arrangement:1A,Change-over type
  • Contact material: AgNi,AgSnO2
  • Contact rating: 30A
  • Coil voltage: 110VDC
  • Electrical lift: 100,000 cycles
  • Mechanical Life: 1,000,000 cycles
Voltage (VDC) 12
Coil Resistanc e (Ω±10%) 160